Noul nostru proiect etwinning How much energy we use to feel comfortable?”   

 

   A inceput cu entuziasm si incredere datorita obtinerii de ambii parteneri a certificatului national de calitate pentru proiectul anterior „Let us investigate properties of light” si implicit, a obtinerii certificatului european de calitate. 

Sase eleve din clasele a XII-a B si a XII-a C au colaborat cu colegii lor de la Adana Anadolu Lisesi- Turcia si  ITES "A. Fraccacreta"- Italia pentru a compara consumul de energie al caselor si a descoperi diverse metode de economisire a energiei. Totodata, elevele noastre au prezentat colegilor lor informatii despre orasul Petrila si au descoperit lucruri noi despre localitatile Adana din Turcia si San Severo (FG) din Italia. 

Rezultatele publice ale proiectului etwinning How much energy we use to feel comfortable?” sunt disponibile aici: https://twinspace.etwinning.net/13285/home 

 

     În perioada aprilie- iunie 2015 s-a desfasurat proiectul etwinning  “Let us investigate properties of light !”  împreuna cu Liceul Freppel din localitatea Obernai, Franta ca partener.

De la liceul nostru au participat 12 elevi din clasa a XI-a B încurajati si sprijiniti de profesor diriginte Buium Emilia, specialitatea italiana/ engleza si coordonati de profesor Jifcu Luminita, specialitatea fizica.

Rezultatul principal al parteneriatului este o carte în format electronic al carui nume este “Physics experiments about light”.

Sa o cititi cu placere !   deschide cartea

 

Ultima actualizare ( Miercuri, 20 Iulie 2016 05:55 )