Proiectul ”Alături de Ucraina” desfasurat in 2022

Elevii și cadrele didactice din școala noastră au participat la realizarea proiectului ”Alături de Ucraina”.

Raport proiect

„Alături de Ucraina”

Solidaritatea, respectul între oameni, empatia sunt valori umane în care elevii și profesorii de la Colegiul Tehnic ”Constantin Brâncuși” Petrila cred cu tărie și acest lucru a fost demonstrat prin realizarea proiectului ”Alături de Ucraina”. Prin acest proiect au fost colectate câteva sute de kg de alimente neperisabile, produse sanitare și de îngrijire personală, articole de îmbrăcăminte pentru adulți și copii, perne, pături, saci de dormit, etc. Cu ajutorul primăriei orașului Petrila toate bunurile au fost transportate la Vama Isaccea în județul Tulcea pentru a veni în sprijinul miilor de refugiați care trec zilnic granița fugind din calea războiului. Felul în care elevii și cadrele didactice din școala noastră au participat la realizarea proiectului ”Alături de Ucraina” a arătat că altruismul, bunătatea, solidaritatea cu cei aflați în nevoie din cauza unui război pe care nu și l-au dorit sunt calități care nu țin de bogăția materială ci sufletească pe care o are fiecare.


Deschide filmarile realizate ( filmul 1 si filmul 2 )