2022 Decembrie La liceul din Petrila s-a finalizat cu succes un proiect de suflet !!!

Proiectul educațional „ Donează sânge, salvează o viaţă”  derulat în cadrul Colegiului Tehnic ”Constantin Brâncuși” Petrila și-a îndeplinit vineri, 16 decembrie obiectivele !!!

PROIECT EDUCAŢIONAL  „ DONEAZĂ SÂNGE, SALVEAZĂ O VIAŢĂ” – Vezi Conţinutul proiectului , Raportul de activitati al proiectului

Iata mesajul  d-nei prof. BELGIU GABRIELA la final de proiect :

În urmă cu 3 săptămâni reprezentanți ai Centrului de Transfuzie Sanguină Hunedoara-Petroşani și „Crucea Roşie” Petrila au explicat elevilor din clasele a XII-a ce înseamnă să fii donator. Dna Muntean Eugenia și dna Deatc Alina Rebecca  au prezentat elevilor importanța acestui act și ce beneficii aduce acest gest simplu dar atât de nobil.

Apoi 9 elevi din clasa XII B împreună cu diriginta lor au mers la Centrul de Transfuzie Sanguină Petroşani și au donat sânge dovedind astfel că se poate, trebuie doar să vrei!

Am cunoscut acolo oameni extraordinari care pun suflet în tot ceea ce fac. Au fost alături de noi pe tot parcursul actului donării de sânge, au creat un cadru atât de plăcut încât totul a decurs perfect!

Data viitoare vom fi și mai mulți, pe măsură ce și alți colegi împlinesc 18 ani deoarece prima condiție ca să poți dona sânge este să fi major. Unul din cei 9 elevi care au donat astăzi sânge a împlinit ieri 18 ani!

Mulțumim conducerii școlii care ne-a sprijinit în realizarea acestei acțiuni, transportul elevilor s-a realizat cu microbuzul școlar astfel încât toți copiii au ajuns în siguranță acasă.

Sunt foarte mândră de acești copii și sper că exemplul lor să-i determine și pe alții să devină donatori !