First Tech Challenge „FIRST RELIC RECOVERY”

Echipa Wafy de la Colegiu Tehnic „Constantin Brancusi” participa la competitia nationala FTC (First Tech Challenge) Romania. Echipa Wafy este o echipa formata din 12 persoane de la Colegiul Tehnic Constantin Brancusi. Mai exact din 10 elevi si 2 coordonatori. Coordonatori sunt profesori de la Colegiul Tehnic „Constantin Brancusi”: Nagat Gabriela (profesor discipline tehnice) , Mihalache Elena (profesor disciple economice), voluntari prof. Stoian Ioana si dl Vasile Nagat, parinti si prieteni ai roboteilor…Iar roboteii sunt din clasele A-IX-A si A-X-A: Felvinczi Elias-Flavius, Luca Maria-Andrada, Negoi Dumitru-Darius, Negoita Adrian-Vasile, Padurean Alexandru-Denis, Paun Moise-Vlad, StanusDavid-Ilie, Stepanek Karina, Stefan Vladut-Adorian, Ursu Dumitru-Alexandru. FTC este cea mai mare competitie de robotica intre elevii de la liceele din Romania. FTC este la a doua editie in tara noastra , in acest an tema competitiei este „FIRST RELIC RECOVERY”.In acest an elevii trebuie sa realizeze un robot care in primele 30 de secunde trebuie sa fie autonom, iar in urmatoarele 2 minute va fi controlat de un membru alechipei. In aceste meciuri FTC robotul trebuie sa aranjeze niste cuburi intrun suport special conceput pentru aceasta competitie.

Mult succes !!!

Articol din presa locala.